Gravitatsioonikoridorid on tuleviku kosmosemaanteed?

Kunstniku nägemus meie Päikesesüsteemist

FOTO: AP / Scanpix

USA teadlaste arvates saab tulevikus Päikesesüsteemi eri osade vahelisteks lendudeks kasutada kosmosemaanteid, mis tegelikult on gravitatsioonikoridorid.

Uurijate sõnul sõidaksid kosmoselaevad neil maanteedel umbes samasuguselt nagu laeval seilavad Maal ookeanidel,  kus peab arvestama hoovustega, kirjutab Daily Mail.

Teadlased otsivadki nüüd neid gravitatsioonikoridore, mis võimaldaksid kosmoselendude kulutusi märgatavalt vähendada.

Teadlased tegid ka arvutijoonise, millised need planeetide vahelised koridorid välja näha võivad. Need gravitatsioonikoridorid on omavahel seotud Lagrange`i punktidega

Lagrange`i punktid on kahe keha vahel olevad stabiilsed kohad, kus mõlema keha külgetõmbejõud on võrdsed ning teoreetiliselt on võimalik seal paigal seista

«Need kosmose gravitatsiooniteed on taevakehade ümber ja nende vahel. Selle asemel, et alla kukkuda, nagu gravitatsiooni tõttu Maal juhtub, liigutakse hoopis koos nende koridoridega,» selgitas Virginia tehnikaülikooli professor Shane Ross.

Ta jätkas, et kõik need koridorid on oma alguses ja lõpus kitsad ja väiksed, kuid vahepealt lähevad suuremaks.

«Need koridorid meenutavad ookeanihoovusi, kuid need on siiski gravitatsioonihoovused. Kui kosmoselaev on Maa orbiidil ning üks neist hoovustest ristub laeva liikumiskohaga, siis on vaja lihtsalt piisavalt kütust, et selle hoovusega kaasa liikuda,» jätkas uurija.

Rossi sõnul ei ole neis gravitatsioonikoridorides sõitmisel tegemist mõne planeedi või kuu gravitatsiooni poolt tekitatud niinimetatud ragulka efektiga.

Siiani on USA kosmoseagentuur NASA kasutanud gravitatsioonikoridore ühel korral kosmoselaeva Genesis puhul. See laev tõi pärast kolme aasta pikkust missiooni Maale päikesetuule osi.

Uurijate kinnitusel aitavad sellised planeetidevahelised «maanteed» vähendada kütusekulu kümnekordselt.

«Kui ollakse jõudnud mõnele teisel planeedile, mille juures on omad gravitatsioonikoridorid, saab neid kasutada. Näiteks Jupiteri kuude vahel on võimalik lihtsalt ja kergelt liikuda. Vaja on ainult piisavas koguses kütust,» nentis Ross.

Teadlaste sõnul vajavad interplanetaarsed lennud alati kütust sest masinad ei liigu ka gravitatsioonikoridorides ilma kütuseta.

Arvutijoonist vaata siit.

Tagasi üles
Back