Hawking vedas kihla, et homme algava eksperimendiga Higgsi bosonit ei leita

Professor Stephen Hawking

FOTO: Reuters / Scanpix

Tuntud Briti astrofüüsik Stephen Hawking vedas 100 dollari peale kihla, et LHC eksperimendiga ei leita seni tabamatuks jäänud elementaarosakest Higgsi bosonit, mida on nimetatud osakestefüüsika Pühaks Graaliks.

Homme käiku lastav superkiirendi Large Hadron Collider (LHC) põrgatab omavahel pea valguse kiirusel liikuvaid prootonikimpe ning detektorid otsivad senisaavutamatu energiaga toimuvate kokkupõrgete jälgedest vihjeid uutele elementaarosakestele, millest kõige oodatum on nn Higgsi boson, hüpoteetiline osake, mis annab kõigile teistele osakestele massi.

«LHC eksperimendis toimuvad osakeste põrked neli korda suuremal energial kui seni. Praeguse arusaama kohaselt peaks sellest Higgsi bosoni leidmiseks piisama,» rääkis Hawking BBC'le. «Ma arvan, et veel huvitavam oleks see, kui me ei leiaks Higgsi bosonit. See tähendaks, et midagi on valesti ja me peame uuesti mõtlema hakkama.»

Ajalooline sündmus toimub Šveitsi ja Prantsusmaa piirile rajatud 27-kilomeetrises suletud tunnelis, mis asub 100 meetri sügavuses maapõues. Eksperimendi korraldab Euroopa Tuumauuringute Keskus (CERN).

Homset eksperimenti saab vaadata homme Eesti aja järgi kell 9.30 aadressil http://webcast.cern.ch.

Populaarne

Tagasi üles