Saksamaal võistlevad Eesti robot-jalgpallurid

Riin Aljas
, teadustoimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Iga robot üritab tegutseda väljakul oma tsoonis, et leida pall ning lüüa see õigesse väravasse, samas jälgides kõiki mängureegleid.
Iga robot üritab tegutseda väljakul oma tsoonis, et leida pall ning lüüa see õigesse väravasse, samas jälgides kõiki mängureegleid. Foto: Tartu Ülikool

Mänguplatsil ei tohi võistkonna inimliikmed enam roboteid juhendada ja teevad mänguotsuseid ise. 

Tartu ülikooli tudengid on enda programmeeritud robotimeeskonnaga Philosopher Saksamaal rahvusvahelisel suursündmusel RoboCup, kus robotite jalgpallis sihitakse kõrget tulemust. Kohtutud on USA, Šveitsi ja Austraaliaga. Täna minnakse vastu Saksamaa robotjalgpalluritega.

Robotijalgpalli suurim väljakutse on see, et võistluse ajaks peavad robotid olema täielikult välja arendatud.Mänguplatsil ei tohi võistkonna inimliikmed enam roboteid juhendada.  Masinad peavad sensorite abil ise ümbritsevat mõistma ja mängus otsuseid langetama. See tähendab, et arendustiim peab enne mängu algust robotile võimalikult palju erinevaid käitumisjooniseid ja võimalikke lahendusi sisse programmeerima.

Tartu ülikooli tehnoloogia instituudi tudengimeeskonna liige Anastasia Bolotnikova avaldas lootust, et meeskond saab pärast aasta aega tehtud arendustööd mänguväljakul näidata, kuidas nad robotite tarkvara võrreldes eelmiste aastatega parandanud on. Möödunud aastal saavutati 11. koht.

Bolotnikova kirjeldas, et võistlussituatsioonis on jalgpalliväljakul korraga 10 robotit – viis Tartu ülikoolist ja viis vastasmeeskonnast. «Meil on väravavaht, kaitsja, striker ja veel kaks väljakumängijat. Iga robot üritab tegutseda väljakul oma tsoonis, et leida pall ning lüüa see õigesse väravasse, samas jälgides kõiki mängureegleid,» kirjeldas Bolotnikova.

Eile toimunud esimesel võistluspäeval kohtuti kolmes mängus USA, Šveitsi ja Austraalia robotimeeskondadega. Bolotnikova sõnul läksid mängud hästi – kaks mängiti viiki ja üks kaotati: «Selle tulemusena oleme 24 meeskonna arvestuses üks kaheksast meeskonnast, kes mängivad täna teises ringis Saksamaa meeskonnaga.»

Eestlaste sõnul on selle aasta suurim väljakutse uue palli tuvastamine: «Kui eelmistel aastatel on pall olnud erkoranž, siis sel aastal kasutatakse realistlikku mustvalget jalgpalli. Mitmete meeskondade robotitel on seepärast probleeme palli tuvastamisega.»

Philosopher sai alguse Tartu ülikooli robotiklubist, mis koondab robootikast huvitatud inimesi. Selle eesmärk on tutvustada robootika-alast arendustegevust kui üht prioriteetset suunda loodus- ja täppisteaduste valdkonnas.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles