Uuring: täiskuu võib tuua hävituslikumad maavärinad

Täiskuu

FOTO: Eleri Lõhmus / Valgamaalane

Kuufaasid võivad mõjutada maavärina tugevust, sest noorkuu ja täiskuu ajal tekkinud gravitatsiooniline jõud paneb maakoore liikuma. 

Tugevad maavärinad juhtuvad suurema tõenäosusega täiskuu ja noorkuu ajal, sest siis on tõusude mõju kõige suurem, näitab eile ajakirjas Nature Geoscience avaldatud Tokyo Ülikooli teadlaste uuring.  Põhjus peitub selles, et kaks korda kuus – täis-või noorkuu ajal – on Kuult ja Päikeselt tulev gravitatsiooniline jõud Maa suhtes kõige suurem.

Teadlased näitasid, et kui vaadata 10 000, vähemalt 5.5 magnituudi suurusjärku jäävat maavärinat, selgub, et tõusude ajal toiminud maavärinad võisid suurema tõenäosusega kasvada 8 või kõrgema magnituudi vahemiku maavärinaks.

Lihtsustatult öeldes mõjutab Kuu sel ajal lisaks maailmamerele ka maakoort ennast ning teadlaste sõnul võib see tõmme mõjuda viimase piisana karikas ning tekibki võimas maavärin.

Siiski tõdevad seismoloogid, et avastus ei näita, nagu peaksid inimesed nüüd tõusude ajal rohkem maavärinaks valmistuma – tõenäousus, et maavärin tabab teatud piirkonda konkreetsel päeval, on ikkagi liiga pisikene.

Tagasi üles
Back