Valkude taaskasutuse uurimine tõi meditsiini Nobeli

Eile Nobeli meditsiinipreemiaga pärjatud jaapani rakubioloog Yoshinori Ohsumi alustas pärmiseente autofaagia uurimist 1990. aastatel. Tänaseks on ta teinud kindlaks rakkude jääkainete taaskäitlemise mehhanismid ja ka geenid, mis neid protsesse mõjutavad. Tema avastused võivad tulevikus viia nii Parkinsoni haiguse ravi kui ka vananemise aeglustamiseni.

FOTO: AP/Scanpix

Meditsiinipreemia võitnud Yoshinori Ohsumi näitas, et lüsosoomid ei ole raku prügimägi, nagu varem arvati. Tuleb välja, et taaskasutus on otstarbekas ka elu madalaimal tasemel. Tema avastuste toel võime kunagi jõuda edusammudeni Parkinsoni tõve ravis või vananemisega võitlemises.

Tellijale Tellijale

Eile sai selle aasta Nobeli preemiate hooaeg suure avapaugu, kui Rootsi Kuningliku Teaduste Akadeemia saalis hõigati välja järjekorras esimene, meditsiinipreemia võitja, kelleks osutus jaapani rakubioloog Yoshinori Ohsumi seoses panusega «vanade» valkude rakus taaskasutamise protsessi ehk autofaagia uurimisse.

Valik on üllatav mitmel põhjusel. Esiteks ei esinenud Ohsumi nimi pea üheski paljudest auhinna välja kuulutamisele eelnenud ennustustest. Teiseks sünnib teadus tänapäeval pigem suurtes uurimisrühmades kui üksikute teadlaste tööna, mistõttu on vaid ühele inimesele määratud preemiad aina haruldasemad.

Populaarne

Tagasi üles
Back