Interaktiivne kaart: satelliitsaatjaga sookurepoeg püstitas uue ränderekordi

7. juul 2016, Ahja. Ivar Ojaste (vasakul) ja Uko Bleive (paremal) kurg Ahja 5 (rõngas jala küljs) ja teise värvirõngastatud kurepojaga.

FOTO: Eesti Maaülikool

Suvel satelliitsaatjaga varustatud kurepoeg Ahja 5 tegi sügisel ajalugu, kasutades talikorterisse jõudmiseks trans-Sahara rändeteed. Samuti püstitas ta oma lennuga uue Eesti sookurgede ränderekordi.

Eesti Maaülikooli juhtivteadur Aivar Leito rääkis, et Ahja 5 tegi täiesti uut kurerände ajalugu rännates Ahjalt läbi Valgevene, Ukraina, Ungari, Serbia ja Horvaatia ning Vahemerel piki Kreeka läänerannikut: «Sealt edasi liikus ta üle mere lõunasse Liibüa rannikule ning sealt juba üle Sahara kõrbealade Sudaani kagurannikule. Sealt jõudis ta lõpuks Etioopiasse, kus ka kevadel hukka saanud Ahja 4 oma kaks talve veetis.»

Tema sõnul on sookurepoja Ahja 5 läbi-Sahara ränne esmakordne tõestus selle kohta, et sookured sellist teed kasutavad: «Rännutee oli kokku ligikaudu 6700 kilomeetrit pikk, mis on ka meie sookurgede ränderekord.»

2016. aasta suvel panid Eesti Maaülikooli teadlased koos abilistega satelliitsaatjad kokku neljale kurepojale. Lisaks Ahja 5-le said saatjad Soitsjärve ääres Elistveres kaks kurepoega, kes said nimeks Aivar ja Ivar. Kurepoegadest esimene leidis kahjuks oma otsa juuli viimasel päeval ilvese kihvade läbi, Ivar on nüüdseks aga juba Tuneesias oma talikorteris. Saaremaal Sõrves sai saatja kurepoeg Mati – temagi on juba ammu õnnelikult Extremadura talikorteris Hispaanias.

Varem märgistatud kurgedest on 2013. aastal saatja saanud sookurg Savimäe jätkuvalt elus ning praegustel andmetel Slano-Kopovo rahvuspargis Põhja-Serbias, mis on üks meie kurgede rände tähtsamaid sõlmpunkte: «Ilmselt jätkab ta varsti oma rännet veel üle Vahemere Alžeeriasse, kus ta eelmistel talvedel oli. Kui aga Serbias talveks ei lähe, võib ta sinna ka kogu talveperioodiks paigale jääda,» selgitas Leito.

Kurgede lendu saab jälgida teadlaste avaldatud interaktiivsel rändekaardil.

Leito avaldas, et möödunud suvel alustas üks prantsuse filmigrupp filmi sookure rännetest ning kure ja inimeste suhetest rahvaluulest mütoloogiani. Film sai tõuke Ahja 4 kuulsusrikkast loost. Vaata esimest pilguheitu prantslaste filmile siin:

«Praeguseks on filmivõtted tehtud Eestis, kus filmiti Ahja 5 ja teiste meie kurgede püüki suvel ning ärarände eelset aega septembris, samuti on linde filmitud rändepeatuspaigas Askania-Novas Ukrainas ja Lõuna-Türgis.» Leito sõnul on kavas Ahja 5 ja teisi kurgi plaanis filmida ka saabuval talvel Etioopias.

Filmis reisitakse koos kurgedega ka Ukrainasse ja Türki.

Populaarne

Tagasi üles
Back