Eesti poliitikauuring: erakondade toetust mõjutab eeskätt etniline lõhe

Värskest poliitikauuringute kogumikust selgub, et Eesti erakondade valikus on määravaks eeskätt etniline lõhe. Edukaim erakond iseseisvusajal on Keskerakond.

FOTO: TAIRO LUTTER/PM/SCANPIX BALTICS

TÜ Skytte poliitikauuringute instituudi õppejõud ja vilistlased on koostanud kogumiku «Riigikogu valimised 2015», mis käsitleb erinevaid valimistega seotud tahke viimastest parlamendivalimistest kuni Eesti taasiseseisvumise perioodil toimunud valimisteni üldisemalt.

Kogumiku peatükid käsitlevad 2015. aasta valimiste puhul popkultuurivõtete kasutamist ja kuulsuste kaasamist, demokraatiasõnumeid erakondade valimisprogrammides, vasak- ja parempoolset maailmavaadet Eesti valijaskonna seas ning e-valimiste poliitilist neutraalsust. Pikemaperioodilised analüüsid keskenduvad majandusprobleemide ja erakondliku eelistuse seostele 2013.-2015. aastate valimistel, erakondade igakuiste populaarsusreitingute muutustele 2007-2015 ning erakondade esinumbri kujunemisele 1992-2015.

Raamatu ühe toimetaja, TÜ lektor Rein Toomla sõnul andsid 2015. aasta valimised võimaluse tagasi vaadata taasiseseisvumise järgselt toimunud arengutele valimiste korraldamises: «Näiteks selgub ehk mõnevõrra üllatuslikult, et 25 aasta lõikes on kõige edukam erakond olnud Keskerakond ning kui erakonnad enam-vähem samas vaimus jätkavad, kulub Reformierakonnal esikoha võitmiseks tublisti aega».

Tänavu Tartu ülikoolis doktoritöö kaitsnud ja Euroopa riikide majanduse ning poliitilise toetuse vahelisi seoseid uurinud Liisa Talving kirjeldab, et kuigi Eesti nelja suurima erakonna toetust mõjutab eeskätt etniline lõhe ning valijate ideoloogiline enesemääratlus, mõjutas majandus selgelt valimiskäitumist: «Reformierakonna kui senise peaministripartei toetus majandusnäitajate paranedes kasvas, Keskerakonna kui juhtiva opositsioonipartei oma langes.»

Kogumiku toimetajateks on TÜ Johan Skytte poliitikauuringute instituudi õppejõud Rein Toomla, Mihkel Solvak ja Alar Kilp. Valimiskogumik on instituudi publikatsioonidesarja Politica 17. väljaanne ning see on huvilistele elektrooniliselt kättesaadav instituudi kodulehel.

Populaarne

Tagasi üles