AVASTUS 10: Sotsiaalmeedias loodud libakontod löövad traditsioonilised soorollid upakile

FOTO: Riin Aljas

Üks valdkond, mida sotsiaalmeedia on jäädavalt mõjutanud, on sugudevahelised suhted. Eriti võib seda öelda konservatiivsetes ühiskondades, kus mehed ja naised on saanud omavahel luua kontakte, mis oleks füüsilises maailmas mõeldamatud. Osal juhtudest peitub selle protsessi võti võltskontodes. 

Riigi lipuga ikoonile vajutades, kaardi all avaneb avastuse kirjeldus

Brasiilias on flirtimiseks eraldi kontod

Libakontod pole Brasiilia noorte hulgas väga levinud. Küll aga tehakse endale lisakontosid, mida kasutatakse flirtimiseks.

Itaalias kolib paariselu ka Facebooki

Ehkki võrreldes paljude teiste uuritud riikide elanikega itaallastel reeglina libakontosid ei ole, tõdevad nad ise, et sotsiaalmeedia on intiimsust paaride vahel suurendanud – osadel paaridel on isegi kahe peale sama konto.

Giovanna and Marco otsustasid kahe aasta eest ühise Facebooki konto kasuks – nende jaoks esindas see žest abielueelset pühendumust. Nad polnud kaugeltki ainsad, sest osa nende sõpru harrastas sama. Nii panigi Marco enda konto kinni ja nad hakkasid koos kasutama tulevase abikaasa oma. Sealjuures kasutasid nad aga kontot küllaltki erinevatel eesmärkidel: Giovanna pigem vestlusteks Marco aga uudiste leidmiseks ja jagamiseks. Mõlemad hoiduvad sealjuures vastuolulise sisu postitamisest, et see nende ühtsust paarina ei kahjustaks. Lisaks sellele aitab ühine konto nende sõnul üksteist paremini tundma õppida. Ekspertide sõnul pole sellised ühiskontod üldsegi vähelevinud.

Türgis peidavad muusikud end libakontode alla

Türgis võimaldab sotsiaalmeedia inimestele tegevusi, mis oleks muul juhul nende pere ja kogukonna poolt keelatud. Noor türgi muusik kasutab sotsiaalmeediat, et seal nii muusikat kuulata kui ka seda tutvustada. Et aga paljudes Türgi kogukondades arvatakse, et muusika pole noorele naisele sobilik valik, väljastab ta oma muusikat sotsiaalmeedias varjunime alt.

Vaata rohkem siit:

Tšiilis aitavad libakontod transvestiitidel ja homoseksuaalidel endaks jääda

Nii Tšiilis kui ka Trinidadis on paljude heteroseksuaalsest maailmast väljaspool asuvate inimeste jaoks sotsiaalmeedia libakontod ainus võimalus, kuidas konservatiivseid ja uusi eluosi mõlemaid alles hoida.

Kui Paulo 20ndate eluaastate alguses kapist välja tuli, kartis ta, et tema perekond ei lepi sellega kunagi. Paulo rõõmuks ütles lõpuks tema ema järgmist: «Ma näen, et sa oled normaalne mees ja sa ei ole koletis. See on sinu elu ja sinu valik, aga sa oled ikkagi osa meie perekonnast». Sellega oli kõik öeldud.

Mõned aastad hiljem hakkas Paulo osalema naaberlinnas toimuvas drag showl – nii Paulo kui ka tema õde arvasid, et emale ei tasu sellest rääkida, sest ema jaoks tähendaks naiseks riietumine midagi tõeliselt saatanlikku. Aja möödudes hakkas aga Paulo drag show tegemistes üha enam kaasa rääkima ning seekaudu sai ta ka naaberlinna põrandaaluses gei kogukonnas küllaltki tuntuks, seda küll kui transvestiit Paulinana. Paljud tema uued sõbrad hakkasid temaga ka Facebookis sõbraks ning Paulo kartis, et ema võib nii tema saladusest teada saada. Nii lõigi Paulo Facebookis uue, Paulina-nimelise konto, kuhu ta kõik oma uued sõbrad üle tõi. Nüüd elabki Paulo nii päris-kui ka virtuaalmaailmas kaksikelu. Muudmoodi ei saaks ta mõlemaid kalleid osi, oma elus hoida.

Hiina meestehasetööliste ‘sajiao'

Tööstuslinnades, kus eelistatakse pigem naistööjõudu, peegeldab meeste sotsiaalmeedia nende naiselikku külge. See on oluline nihe traditsioonilistest soorollidest eemale.

‘sajiao' tähendab kellegi ees meelega hellitatud lapse viisil käitumist, et teise inimese tähelepanu saada. Noorte naiste igapäevaelus on ‘sajiao' küllaltki levinud nähtus. Sotsiaalmeedias tähendab see aga «kutsikasilmade» tegemist, või häbelikkuse ja haavatuse märgina poole näo katmist. Ehkki naiste jaoks peetakse selliseid käitumismaneere sobilikuks vaid reaalses elus, on mehed selles stiilis pilte hakanud postitama ka sotsiaalmeediasse.

Näiteks postitas keskealine tehasetööline Yulin Zhu endast pildi pärast sõrme lõikamist, kirjutades pildi alla «Ma sain viga ja vajan kedagi end lohutama». Tavaliselt oleks selline käitumine omane naistele, ent tehaselinnades on teisiti. Nimelt püsivad seal naised eelisseisuses, sest neil on lihtsam tööd leida ja nemad on ka need, kes teevad valiku abiellumiseks, suutes nii oma sotsiaalset staatustki abiellumise teel parandada. Halvemas seisus mehed on aga hakanud varasemalt naistele omaseid kombeid üle võtma, et enda frustreeritust ‘sajiao' kaudu väljendada.

Populaarne

Tagasi üles