Värske uuring: merevee tase tõuseb võrreldes 30 aasta taguse ajaga kolm korda kiiremini

Veetaseme kiire tõusu peamiseks põhjuseks on Gröönimaa ja Antarktika liustike sulamine.

FOTO: AP / Scanpix

See, et maailmamere veetase järjest tõuseb, ei ole mingi uudis. Hiljutise teadusuuringu andmed näitavad aga, et veetase tõuseb oodatust tunduvalt kiiremini. 

Enne 1990. aastat tõusis merevee tase umbes 1,1 millimeetrit aastas, näitavad teadusväljaandes PNAS ilmunud värske teadusuuringu andmed. Perioodil 1993-2012 aga 3,1 millimeetrit aastas ehk tõus on olnud pea kolmekordne.

Uuringu juhtivautori  Sönke Dangendorfi sõnul, kes tegutseb Saksamaa Siegeni ülikoolis, on kiire tõusu peamiseks põhjuseks Gröönimaa ja Antarktika liustike sulamine.

Teadusuuringu autoriteks on teadlased Saksamaa, Hispaania, Norra ja Hollandi ülikoolidest. Merevee taseme tõusu on uuritud üsna palju, kuid antud uuring on esimene, mis leidis, et veetase on aja jooksul nii drastiliselt suurenenud.

Kuna maailmamere veetaseme mõõtmine algas alles 1990. aastate alguses satelliitidega, puuduvad ühtsed andmed varasema ajaperioodi kohta. Üks 2015. aastal avaldatud teadusuuring leidis, et perioodil 1900-1990 oli merevee taseme tõus 1,2 millimeetrit aastas. Varasemad teadusuuringud on hinnanud sama perioodi veetaseme tõusu pigem vahemikku 1,6-1,9 millimeetrit aastas.

Populaarne

Tagasi üles