Täna ajaloos 15.07: narvakad hääletasid Eestisse kuulumise poolt

Lipu heiskamine Narva linnuse tornis.

FOTO: Liis Treimann / Postimees / Scanpix

1917 – Narvas toimus rahvahääletus linna haldusliku kuulumise osas. Enamik küsitletutest pooldas Narva eraldumist Jamburgi maakonnast ja loodava Narva maakonna kuulumist Eestimaa kubermangu.

Jamburgi maakond oli Põhjasõja lõpus tekkinud haldusjaotus. Varem Rootsi idaprovintside Ingeri kubermangu kuulunud ja lühiajaliselt Ingerimaa hertsogiriigi nime kandnud ükss nimetati 1727. aastal ametlikult Jamburgi maakonnaks.

1922. aastast nimetati maakond ümber Kingissepa maakonnaks ja 1927. aastal lõppes maakonna olemasolu üldse.

1917. aasta veebruarirevolutsiooni ja oktoobripöörde vahel kerkis teravalt Eesti ja eestlaste enesemääramisõiguse küsimus, mille tagajärjel Narva Seltskondlik Komitee viis läbi rahvaküsitluse linna haldusliku kuulumise osas. Tulemused näitasid, et enamik küsitletutest pooldas Narva ja selle ümbruse eraldumist Jamburgi maakonnast ja loodava Narva maakonna kuulumist Eestimaa kubermangu koosseisu.

15. juuli sündmused Eestis:

1784 – pearaharahutused. Puuaiasõda: Räpinas toimunud kokkupõrge talurahva ja nende korralekutsumiseks kohale toodud sõjaväeosade vahel.

1814 – Tartus alustab tegutsemist Tartu Ülikooli õppejõudude ja üliõpilaste ajaviiteklubi Akadeemiline Musse.

1880 – asutati eesti esimene naisorganisatsioon Eesti Aleksandri-komitee Tallinna naisabikomitee, mille eesotsas oli Lydia Koidula õde Eugenie Rosenthal.

1917 – Venemaa Ajutine Valitsus andis välja leviseaduse, millega loodi uut liiki haldusüksused – alevid.

1917 – Tallinnas Estonia teatri saalis kogunes Tallinna Eesti Liidu (esimees Jüri Vilms) eestvedamisel kokku ülemaaline rahvaasemike kongress ehk rahvakongress. Kongressi eesmärk oli lahendada Maanõukogu valimiste ja kubermangukomissari võimukriis. Kongressil osales 800 esindajat, ent erimeelsuste tõttu kongress lõhenes ja vasak tiib, kes jäi vähemusse, lahkus.

1917 – Narva Seltskondlik Komitee viis läbi rahvaküsitluse Narva haldusliku kuulumise osas. Küsitluse tulemused näitasid, et enamik küsitletutest pooldas Narva ja selle ümbruse eraldumist Jamburgi maakonnast ja ühtlasi loodava Narva maakonna kuulumist Eestimaa kubermangu koosseisu.

Ja maailmas:

1099 – Esimene ristisõda: Ristisõdijad vallutasid Jeruusalemma.

1606 – suri hollandi kunstnik Rembrandt

1795 – Marseljees kuulutati ametlikult Prantsusmaa riigihümniks.

1904 – suri vene kirjanik Anton Tšehhov

1922 – moodustati Jaapani Kommunistlik Partei.

1965 – USA kosmoselaev Mariner IV saatis Maale esimesed lähifotod Marsist.

1999 – Hiina teatas, et on leiutanud oma neutronpommi, avalikustades USA tuumaspionaažisüüdistuse peale pretsedenditult oma tuumaarsenali.

Populaarne

Tagasi üles