Täna ajaloos 22.07: Norra psühhopaat viisläbi koletu massimõrva

FOTO: Fabrizio Bensch / Reuters / Scanpix

2011 – Norras Oslos ja Utøya saarel toimunud terrorirünnakutes tappis Anders Behring Breivik kokku 77 inimest.

Breiviki sooritatud terrorirünnak šokeeris nii Norrat kui ka tervet maailma. Tema väljavalitud sihtmärkideks olid Norra peaministribüroo ning nafta- ja energiaministeeriumi büroo ümbrus ning Norra töölispartei noortekogu laager Utøya saarel. 8 inimest suri ministeeriumitele tehtud pommirünnakus, ülejäänud olid suures osas alaealised vasakpartei liikmed, keda mees halastamatult tappis.

Saarele läks Breivik maskeerituna politseinikuks ning kasutas noorte tapmiseks ebaseaduslikke dum-dum kuule, mille killud paiskuvad tulistatu kehas laiali ning tekitavad suurt kahju kudedele ja siseorganitele.

Politsei ja kohaliku meedia teateil nimetab Breivik end vaadetelt rahvuslaseks, paremäärmuslaseks ja kristlikuks konservatiiviks. Enne rünnakute toimepanemist pani ta oma ideoloogia kirja pooleteise tuhande leheküljelises manifestis pealkirjaga «2083 – A European Declaration of Independence». Ksenofoobset kristlikku rahvuslust kirjeldavas manifestis toetab ta muuhulgas kultuurilist konservatismi, parempoolset populismi, anti-islamiseerimist ja «paremäärmuslikku sionismi» ning õigustab islami, marksismi ja multikulturalismi vägivaldset väljajuurimist Euroopast.

22 juuli sündmused Eestis:

1224 – Riia piiskop Albert nimetas oma venna Hermanni Lihula piiskopiks.

1581 – rootslased Carl Hinrichseni juhtimisel vallutasid Koluvere linnuse.

1839 – sündis Jakob Hurt

1934 – õnnistati Mõisaküla kirik.

1941 – anti välja Otepää postmargid.

1990 – toimus täielik päikesevarjutus, mis oli ka Eestis nähtav.

Ja maailmas:

1795 – sõlmiti Baseli rahu, millega Hispaania loovutas poole Haiti saarest (praeguse Dominikaani Vabariigi) Prantsusmaale (praegune Haiti oli juba Prantsusmaa valduses).

1933 – USA lendur Wiley Post lõpetas esimese üksinda sooritatud ümbermaailmareisi.

1962 – Alžeeria kuulutas end Prantsusmaast sõltumatuks.

1983 – Poolas tühistati sõjaseisukord.

1985 – Palestiina terroristid õhkisid Kopenhaagenis kaks pommi, mis tapsid ühe ja haavasid 25 inimest.

2005 – Londonis metroojaamas tapsid politseinikud brasiilia päritolu elektriku Jean Charles de Menezesi, kelle puhul nad kahtlustasid, et too võib olla terrorist. Hiljem küll selgus, et mees oli süütu.

2011 – Norras Oslos ja Utøya saarel toimunud terrorirünnakutes tappis Anders Behring Breivik kokku 77 inimest.

Populaarne

Tagasi üles