Täna ajaloos 28.10: 40 haritlast avaldasid venestamisevastase avaliku kirja

Sovjetskaja Estonija. Pilt on illustreeriv.

FOTO: Toomas Huik / Postimees / Scanpix

1980 – 40 eesti haritlast saatsid ajalehtede Rahva Hääl, Sovetskaja Estonija ja Pravda toimetustele «Avaliku kirja Eesti NSV-st», mis sai tuntuks kui 40 kiri.

Eestis levis kiri kiiresti ja ulatuslikult omakirjastuslikul teel. Välismaal ilmus kiri esimest korda 10. detsembril 1980 Eesti Päevalehes Stockholmis, järgmisel aastal ka pagulasajakirjas Tulimuld 1981, nr 4. Hiljem levitati kirja ka inglise keeles.

Novembris 1980 algasid Eesti NSV võimude, täpsemalt EKP Keskkomitee vastumeetmed 40 kirjale: allakirjutanuid üritati mõjutada vestlustega töökohal, parteikomitees või -algorganisatsioonis ja ülekuulamistega KGB-s või prokuratuuris, et nad loobuksid oma allkirjast. Enamik mõjutatutest survele ei allunud.

Jaan Kaplinski, kui ühe oletatava autori juures korraldas KGB novembri algul läbiotsimise. Neli läkitusele allakirjutanud haritlast vallandati.

Neljakümne kirja järelmid olid kaugeleulatuvad: sõnastades mõõdukalt Eesti haritlaskonna erimeelsuse kehtiva ühiskondlik-poliitilise korraga, tõstis 40 kiri eestlaste moraali ja tugevdas rahva sidet oma kultuurieliidiga.

28. oktoobri sündmused Eestis:

1869 – asutati Viljandi laulu- ja mänguselts «Koit».

1925 – Tallinnas läks Narva maanteel käiku esimene elektritrammiliin.

1928 – asutati Vaida põllumeeste kogu

1944 – Tallinnas taasalustas tööd Eesti Raadio.

1951 – tööd alustas Ahtme soojuselektrijaama esimene generaator.

1968 – algasid Tallinna II üliõpilaspäevad. Koguneti Toompeal Lossi platsile, liiguti rongkäigus läbi Vanalinna. Oli teatava alltekstiga ja kahemõttelisi loosungeid. Miiting peeti Komsomoli-nimelisel staadionil. ELKNÜ Keskkomitee esimesel sekretäril Rein Pollimanil ei lastud kõnet pidada ning üliõpilased loopisid teda tõrvikutega. Pärast miitingut üritas rühm noorukeid Kingissepa tänaval ümber lükata liinibussi, peatas autosid ning saatis korda veel rea huligaanseid tegusid. Kaks üliõpilast arreteeriti miilitsa poolt. Ülejäänud rahvahulk kogunes millitsahoone juurde nende vabastamist nõudma.

1980 – 40 eesti haritlast saatsid ajalehtede Rahva Hääl, Sovetskaja Estonija ja Pravda toimetustele «Avaliku kirja Eesti NSV-st», mis sai tuntuks kui 40 kiri.

1993 – suri semiootik Juri Lotman.

Ja maailmas:

1492 – Kolumbus randus saarel, millele ta andis nimeks Isla Juana, ehk siis praegusel Kuubal.

1628 – hugenottide alistumisega lõppes La Rochelle'i piiramine.

1886 – avati Vabadussammas New Yorgis.

1918 – Tšehhoslovakkia iseseisvus.

1922 – Itaalia fašistid marssisid Roomas ja võtsid riigis võimu.

1930 – sündis Vormel 1 juhtfiguur Bernie Ecclestone

1939 – Soome valitsus otsustas konfiskeerida elanike kohvitagavarad.

1940 – Teine maailmasõda: Itaalia tungis Kreekasse.

1955 – sündis Bill Gates

1970 – rakettautoga Blue Flame püstitati kiirusrekord 1065,8 km/h.

2005 – Plessetski kosmodroomilt viidi orbiidile Iraani esimene tehiskaaslane Sinah-1.

Populaarne

Tagasi üles