Rahvusvahelise Kosmosejaama välisseinalt avastati tundmatud elusorganismid

Rahvusvaheline Kosmosejaam

FOTO: Jonathan Mitchell / Lightroom Ph / Scanpix

Avakosmose vaakumis ja äärmuslikes temperatuurides ellu jäänud bakterid on tõenäoselt siiski maise päritoluga.

Vene teadlased avastasid hiljuti Rahvusvahelise Kosmosejaama Vene sektori välispinnalt kogutud proovidelt elu – täpsemini baktereid, kelle päritolu kohta on praegu võimalik välja tuua vaid oletusi.

«Tuli välja, et proovide kogumiseks kasutatud vatilappidel olid olemas bakterid, keda selle kosmosejaama mooduli õhkutõusu ajal ei olnud. See tähendab, et nad on jõudnud pinnale kusagilt väljastpoolt ja jäänud kosmosejaama seintele pidama. Praegu on proovid meie laboris uurimisel ning näib, et nad ei ole ohtlikud,» ütles kosmonaut Anton Škaplerov TASSile.

Proovid koguti kosmosejaama pindadelt, millele koguneb kütuse põletamise jääke ja mitmest varju jäävast kohast. Bakterite täpse päritolu kohta on praegu olemas vaid oletused. Kõige tõenäosemaks võimaluseks peetakse, et bakterid on kosmosejaama jõudnud mõne hilisema tarnelennuga ning on algselt peitunud meeskonna varustuses.

Kuigi tõenäoselt ei ole tegemist maavälise päritoluga elu avastamisega, on tegemist siiski väga huvitavate ja vastupidavate organismidega – lisaks vaakumile pidid need aastaid vastu pidama ka suurtele temperatuurimuutustele, mis ulatuvad päikese käes 150° C ning langevad varjus -150° C.

Populaarne

Tagasi üles