Kas pimedas toas televiisori vaatamine on kahjulik?

FOTO: www.pexels.com

Ilmselt paljud on mõelnud sellele, kas kustutada filmi vaadates tuli ära või jätta seinalamp pigem põlema. 

Silmi väsitab pikalt ühe ja sama objekti vaatamine ja halvasti valgustatud ruum. Teaduskirjanduses on olnud juttu ka sellest, et silmadele on kurnav pimedas ruumis televiisori vaatamine. On see aga päriselt nii? Ka üks lugeja saatis ajakirjale «Imeline teadus» küsimuse: «Kumb on kahjulikum, kas teleka ja arvutiekraani vaatamine pimedas või valges toas?»

Sellele samale küsimusele vastuse leidmiseks on kusjuures USA Rensselaeri polütehnilise instituudi teadlased korraldanud aastaid tagasi lausa eraldi katse. Nad lasid ühtedel katses osalejatel vaadata filmi kõigepeal pimedas toas, seejärel tehti väike paus ning filmi tuli uuesti vaadata nii, et telekatagune sein oli valgustatud. Ülejäänud katseisikud vaatasid filmi vastupidises järjekorras, on New Science vahendanud teadusuuringu käiku.

Nii enne kui ka pärast seansse pidid katses osalejad lahendama ülesandeid, kus neil tuli visuaalsete märguannete peale reageerida nupuvajutusega. Ülesannete käigus mõõtsid teadlased ka nende aju elektrilist aktiivsust. Lisaks sellele mõõtsid uurijad filmi vaatamise ajal osalejate pilgutamissagedust ning küsisid enne ja pärast filmiseansse küsimusi silmade väsimuse kohta.

Tulemused näitasid, et kui telekatagune sein oli valgustatud, tundsid osalejad vähem silmade ja üleüldist väsimust. Ka pilgutamist esines sel juhul vähem. Ühesõnaga olid tulemused kooskõlas levinud arvamusega. 

Tagasi üles