Vene uurimiskomisjon: tuumapilve põhjustas atmosfääris süttinud satelliit

FOTO: Aleksandr Kondratuk/RIA Novosti/Scanpix

Rosatomi teadlaste hinnangul maapealsetes tuumarajatistes lekkeid ei olnud. Üle Euroopa levinud ruteenium-106 pidi nende hinnangul pärinema mõnelt alla kukkunud satelliidilt, kirjutab Vaba Euroopa.

Novembrikuus üle Euroopa levinud radioaktiivset isotoopi ruteenium-106 sisaldav pilv on tekitanud rohkelt küsimusi ja spekulatsioone, kuna esialgsete teadete peale vastas Venemaal tuumaenergeetika eest vastutav Rosatom, et ei ole väljaspool Peterburi linna kõrgenenud radioaktiivsuse taset tuvastanud.

Hilisemad proovid näitasid siiski, et tuumapilv oli levinud pea kõikjal üle Venemaa, kusjuures kõige suuremad näisid ruteenium-106 tasemed olevat Tšeljabinski oblastis Majaki tuumajaama lähistel. Radioaktiivse materjali täpne päritolu on seniajani aga selguseta olnud.

Reedel toimunud pressikonverentsil tutvustas Rosatomi tuumafüüsik Rafael Arutjunjan aga pilve uurimiseks moodustatud spetsiaalse komisjoni töö tulemusi, millest selgub, et ei Majaki kompleksis ega üheski teises piirkonna tuumarajatises lekkeid ei olnud. Samuti eitab Majaki tehas ise, et oleks aastal 2017. aastal ruteeniumit kasutanud.

Arutjunjani sõnul võis kiirgusfooni tõusmise taga olla hoopis mõne ruteenium-106 isotoopi sisaldava satelliidi allakukkumine ja atmosfääris süttimine. Kuivõrd tegemist on isotoobiga, mida kasutatakse erinevates satelliitide generaatorites, oli satelliidi-teooria ühe võimaliku seletusena välja käinud ka Prantsuse tuumaohutuse instituut IRSN. Samas teatas IRSNi terviseosakonna juhataja Jean-Christophe Gariel novembris, et ei pea sellist stsenaariumit enam kuigi tõenäoseks.

Nimelt ei ole ÜRO Rahvusvahelise Tuumaenergia Agentuuri seireandmetest näha, et ükski ruteeniumit kasutav satelliit ei ole kõnealusel ajal Maa atmosfääri sisenenud.

Tagasi üles
Back