Esimene kaasaegne britt oli tumedanahaline

Muistse briti näo rekonstruktsioon

FOTO: Jonathan Brady/AP/Scanpix

Uurides üle saja aasta tagasi leitud 10 000 aasta vanuse mehe skeletti avastasid, et esimesed tänapäeva inimesed Suur-Britannias olid mustanahalised.

Cheddari mehe pealuu

FOTO: SCANPIX

Cheddari mehena tuntud skelett leiti 1903. aastal Somerseti maakonnast. Suur-Britannia loodusloomuuseumiga koostööd teinud teadlased analüüsisid skeletist pärineva materjali põhjal mehe genoomi ning tegid trobikonna järeldusi.

Kümme tuhat aastat tagasi elanud mees nägi välja kaunis erinev tänapäeva Eurooplasest. Arvatavasti pärinesid tema eelkäijad Lähis-Idast ning rändasid üle Euroopa Briti saartele Doggerlandi maasilla abil, mis saari mandriga ühendas. Mehel oli must nahk ning tumedad lokkis juuksed aga sinised silmad.

Cheddari mees suri kahekümnendates eluaastates ning veetis oma elu küti ja korilasena. Ta oli lühemapoolne, 166 sentimeetrit pikk. Mehe kolbast eraldati väike kogus luupuru, mille abil õnnestus kaardistada tema genoom. Genoomi ja kolba põhjal lõid uurijad ka Cheddari mehe arvatava väljanägemisega büsti.

Tehtud leid annab alust arvata, et heledam nahatoon arenes inimeste puhul välja alles hiljem, kui elanikkond hakkas põldu harima. Heledam nahk omastab tõhusamal päikesevalgust ning toodab rohkem D-vitamiini, seega see tasakaalustab põlluharijate kalavaest dieeti.

Tagasi üles