Vaata: USA avaldas sajad Külma sõja aegsed salastatud tuumakatsetuste videod

FOTO: Kuvatõmmis videost

Youtube’is vaadatavaks tehtud 250 videos kajastub kaheksa erinevat testide seeriat, mis viidi läbi vahemikus 1953-1962.

Videote avaldamise taga on neid haldav Lawrence Livermore’i Riiklik Laboratoorium, mis on juba aastaid olnud vastutav vahemikus 1945-1962 läbi viidud tuumakatsetustest tehtud videote säilitamise ja taastamise eest. Tuumafüüsik Gregg Spriggsi juhitud töörühma ülesandeks on olemasoleva filmimaterjali sisse skaneerimine, analüüsimine ja võimalusel laiemale avalikkusele kättesaadavaks tegemine, kirjutab IFL Science.

Möödunud nädala avaldas labor korraga rohkem videosid kui kunagi eales. Kokku jõudis laboratooriumi Youtube’i kanalisse 250 videot, millal kajastuvad kaheksa erinevat testide seeriat. Neist esimene, operatsioon Upshot-Knothole toimus aastal 1953 ning viimane, operatsioon Dominic, aastal 1962.

Eriti tähelepanuväärne on viimane, kuna see viidi läbi Külma sõja pingete kõrgpunktis vahetult pärast Sigade Lahe dessanti, mil USA üritas hõivata Kuuba edelaosa ja kukutada võimult Fidel Castro. Tegemist oli USA kõigi aegade mastaapseima pommikatsetuse seeriaga ning viimasega, mille käigus lõhati tuumapomme ka atmosfääris. Mõni kuu hiljem sõlmisid USA ja NSVL lepingu, millega sedalaadi katsed keelustati.

Muu seas on videotest näha ka ühe pisima tuumarelva Davy Crocketi, venelaste Tsar Bombale vastusena läbi viidud Operation Nougat ja ka Operation Castle, milles lõhatud tuumarelv oli kõige võimsam, mida USA kunagi katsetanud.

Videote läbitöötamine on vajalik, kuna aastakümneid seismist on filmilinte omajagu kulutanud, samas on tegemist ajalooliste sündmuste ja tuumarelvade uurimise jaoks vägagi vajaliku infoallikaga.

Üles laetud videotega saab tutvuda Lawrence Livermore’i laboratooriumi Youtube’i kanalis.

Populaarne

Tagasi üles
Back