Midagi uut: näljased Vilsandi metsanotsud tõstavad väravaid hingedelt maha

Metssead külateed ületamas.

FOTO: Ove Maidla

Seakatkust puutumata jäänud Vilsandi metssead on koduhoovidest toidu hankimiseks uue moena õppinud väravaid hingedelt maha tõstma, kirjutab Saarte Hääl laupäevases lehenumbris.

«Nad on õppinud tegema kahte asja: eest ära tõmbama võrkaeda ja väravaid hingedelt maha tõstma,» ütles Väike-Vilsandi elanik Raul Kübarsepp, kelle sõnul on väravate hingedelt tõstmine viimase aja mood, mis varem pole sigade repertuaari kuulunud.

Esmalt tõstsid metsanotsud hingedelt jalgvärava, seejärel ka ühe suurema värava, mis mõlemad, tõsi küll, on kadakast punutud ja üsna kerged. Samuti tekitavad nad aia alla auke, lükkavad aialipid koos võrgu ja raskete maakividega aia alumise ääre eest ära ning tungivad nõrgematest kohtadest läbi.

Raul Kübarsepp rääkis, et varem hoidsid metssead tema majast viisakasse kaugusesse ja külastasid hoovi üksnes talvel, kui maja oli tühi. Nüüd aga tulevad hommikul vara pererahva kohalolust välja tegemata ja tuhnivad hoovi üles. "Nad on muutunud intelligentsemaks ja neile kuidagi pakub see huvi," ei varjanud Kübarsepp oma hämmastust. 

Kuigi väljapoole aeda jäävad metsõunapuud ja sead söögi pärast aeda marssima ei peaks, teevad nad seda siiski. 

Tagasi üles