Veider evolutsioon: emastel koopaputukatel arenevad välja peenised

FOTO: Biology Letters (2018). DOI: 10.1098/rsbl.2018.0533

Kaks putukaliiki elavad üksteisest täielikus geograafilises eraldatuses, kuid neid ühendab üks veider trend – mõlema emastel on välja hakanud peenised.

Ebatavaliste peeniselaadsete kehajätkete tekke tuvastasid jaapani teadlased neli aastat tagasi ühes Brasiilia koopas. Tollal veel tundmatule putukaliigile pandi nimeks ladinakeelseks Neotrogla. Samalaadset sootunnuste muutumist oli varasemast teada vaid samasse perekonda kuuluvatel Afrotrogla putukatel.

Kuivõrd need ebatavalised loomad on üksteisega küllaltki sarnased tekkiski küsimus, et kas peenise arenemine võis toimuda enne või pärast nende evolutsioonilist lahknemist. Teine variant tähendaks mõistagi, et peeniste areng pidi toimuma eraldiseisvate protsessidena. Neotrogla, Afrotrogla ja kolmanda, moondeta suguelunditega sugulasliigi Sensibilia võrdluse põhjal jõudsid nad järeldusele, et emasloomade peeniste areng pidi toimuma eraldiseisvalt.

Peenise funktsiooniga kehajätke naisisendil.

FOTO: Dr Kazunori Yoshizawa/Hokkaido Ülikool

Edasised analüüsid näitasid, et tõenäoselt pidi selline ebatavaline areng olema seotud toidukonkurentsiga, kuna nii Neotrogla kui ka Afrotrogla elavad koobastes, kus nahkhiire väljaheiteid ehk nende peamist toidust on nii vähe, et isastel pole aega paaritumisele tähelepanu pöörata. Sellise probleemiga võitlemiseks on emastel välja arenenud spetsiaalsete haaratsitega kehajätked, millega paariline «kinni püüda» ja teda paaritumiseks vajalikud kaks-kolm päeva kinni hoida. Samas tunnistavad ajakirjas Biology Letters ilmunud uuringu autorid, et veidra kohastumuse taga võib olla ka kisklusohu mõju.

Populaarne

Tagasi üles