iDeal kampaania

Esimene Kuul idanema hakanud taim on surnud

FOTO: Chine Nouvelle / Sipa / Scanpix

Hiinlaste ajalooline eksperiment tõestas, et taimed võivad vähemalt lühiajaliselt Kuul kasvada, kuid Kuu pika öö näpistav külm on puuvillaidud tänaseks hävitanud.

Tulevase inimasumi põllumajandusega tegelemise võimalikkust uuriva eksperimendi käigus Kuul kasvama saadud puuvillataim jõudis kasvada vaid loetud aja, kuni kosmiline öökülm tema elutegevuse lõpetas. Kui Maal võib öökülm taimi kahjustada või ka neid päris välja suretada, siis Kuu -170-kraadises öökülmas ei ole küsimustki, mis puuvilla kasvudest sai, kirjutab The Guardian.

Kuu tagakülge avastava hiinlaste kosmosemissiooni Chang’e-4 bioloogiaeksperimendi koostamist juhtinud Chongqingi Ülikooli professor Xie Gengxini sõnul oli selline asjade käik igati ootuspärane – hermeetilises mahutis ei oleks taim kuidagi Kuu öökülma üle elada saanud.

Maandur ise lülitus pühapäeval pimeda üle elamiseks puhkerežiimi. Nimelt kestab Kuu öö ligikaudu kaks nädalat, pärast mida saab aparaat end Päikesekiirte jõul taas üles äratada.

Külmast surnud taimejäänused lagunevad tõenäoselt aja jooksul, kuid kuna need paiknevad hermeetiliselt suletud mahutis, ei ole ohtu, et need võiksid Kuu pinda maiste liikidega nakatada.

Lisaks puuvillale on maanduri pardal ka kartuli ja mürklooga seemned ja pärmid ning ka äädikakärbse munad, millest ükski ei ole veel elu märke näidanud. Esialgne lootus oli, et kõigi organismide ellu tärkamisel tekib kapslis omamoodi väike jätkusuutlik ökosüsteem, kus taimed oleksid tootnud äädikakärbestele hapnikku ja need oleksid omakorda söönud pärmiseeni. Kas äädikakärbse munad ka koorusid, ei ole Hiina kosmoseadministratsioon veel avalikustanud.

Varem on analoogseid katseid tehtu Rahvusvahelise Kosmosejaama pardal, kuid Kuu mikrogravitatsiooni ja kosmilise kiirguse taset ei suudetud seal matkida.

Populaarne

Tagasi üles