Austraalia teadlased katsetavad haihammustusele vastupidavat kalipsot

Pilt on illustreeriv.

FOTO: Nicolas Messayasz/SIPA/Scanpix

Austraalia ülikooli teadurid katsetavad uusi materjale, millega tahetakse vähendada haihammustuste kahju, ütlesid uurijad teisipäeval.

Projekti eesmärk on vähendada haihammustuste tõttu surnud inimeste arvu ja rahustada ujujaid.

Adelaide'i Flindersi ülikooli teadurid said riigilt raha proovida, kuidas uut tüüpi neopreen -- sünteetiline kumm, mida sageli kalipsodes kasutatakse -- eri loomaliikide hammustustele vastu peab. Liikide seas on valgehai ehk mõrtsukhai.

Uue materjali tegid ülikoolile tootjad, keda ülikool keeldus täpsustamast. Materjaliga tahetakse vähendada hairünnaku tekitatud haavade ulatust, mis peaks omakorda vähendama ohvrite kaotatud vere hulka.

«Teame, et see ei hoia ära kõiki vigastusi, sest see ei hoia ära luumõrasid või purustavast jõust tingitud vigastusi,» ütles abiprofessor Charlie Huveneers.

«Samas sureb enamik haihammustuse ohvreid verekaotusesse. Võime hoida ära selline verekaotus ja päästjate kiire reageerimine loodetavasti vähendab haihammustuse tõttu hukkunute arvu ja vigastuste ulatust.»

Kuigi Austraalia randades ujutakse aastas kümneid miljoneid kordi, siis on hairünnakud äärmiselt haruldased.

«Kuigi haihammustuse risk on äärmiselt väike, on paljud ikkagi haide tõttu mures,» lisas Huveneers. «Kui hai hammustab, siis võivad sellel olla rasked füüsilised, vaimsed, sotsiaalsed ja majanduslikud tagajärjed. Seetõttu on tähtis jätkata uute vahendite väljaarendamist, et vähendada haihammustusest lähtuvaid riske ning tagada selliste uute toodete efektiivsus.»

Uue neopreeni katsetuste tulemused avaldatakse hiljem sel aastal.

Populaarne

Tagasi üles