NASA kuulutas kulgur Opportunity missiooni Marsil lõppenuks

Kunstniku kujutis Opportunity'st Marsi pinnal.

FOTO: / AP / Scanpix

Marsil asuv kulgur Opportunity on kindlasti rivist maas, teatas NASA kolmapäeval ning kuulutas sellega 14 aastat kestnud missiooni lõppenuks.

«Kuulutan Opportunity missioni täidetuks,» ütles NASA teadusmissioonide direktoraadi juht Thomas Zurbuchen pressikonverentsil.

Robot läks kaduma mullu juunis, kui NASA kaotas temaga tolmutormi ajal kontakti ning robot ei suutnud enam oma akusid laadida. Opportunity, hüüdnimega Oppy, jättis järgnenud kuude jooksul vastamata sadadele Maalt saadetud sõnumitele. NASA proovis viimast korda kontakti võtta teisipäeva õhtul ning kolmapäeval kuulutati robot ametnikult surnuks.

Opportunity missiooni mitmete saavutuste seas on kinnituse saamine teooriale, et Marsil voolas kunagi vesi.

Lisaks läbis ta 45,2 kilomeetrit, mis on pikem Nõukogude Liidu kuukulguri Lunohod teekonnast ning ka kulguri omast, mille USA astronaudid Apollo 17 missiooniga 1972. aastal Kuule toimetasid. 

Opportunity saatis Marsilt Maale 217 594 pilti, mis on kõik internetis vabalt kättesaadavad.

Tema kulgurist kaksik Spirit maandus Marsil temast kolm nädalat varem ning oli aktiivne 2010. aastani. Kaksikute saavutused ületasid kõvasti nende loojate ootused -- nende missioon pidi teoorias kestma 90 päeva.

Nüüd on Marsil vaid üks aktiivne kulgur - Curiosity -, mis maandus seal 2012. aastal. Tema ei saa energiat päikeselt, vaid väikesest tuumareaktorist.

Uut kuukulgurit on oodata järgmisel aastakümnel, kui seal peaks 2021. aastal maanduma Euroopa-Vene missiooni robot Rosalind Franklin.

Populaarne

Tagasi üles
Back