Iisrael saadab esimest korda Kuule missiooni

Kuurobot Beresheet.

FOTO: Amir Cohen / REUTERS

Iisrael kavatseb esimest korda oma ajaloos maandada Kuule roboti, mis hakkab saatma Maale tagasi fotosid.

Iisraeli mittetulundusühing SpaceIL töötab ligemale 100 miljonit dollarit maksva roboti kallal nimega Beresheet (heebrea keeles algus), mis on 1,5 meetrit kõrge ja kaalub 585 kilo. Roboti viib küüdiga orbiidile SpaceX-i Falcon 9 rakett ning sealt edasi kasutab seadeldis juba Kuule saamiseks oma mootoreid. Kogu teekond peaks võtma aega ligemale kaks kuud.

Kui Beresheetil õnnestub edukalt Kuul maanduda, siis hakkab robot seal hüpetega ringi liikuma, fotosid tegema ja magnetilisi anomaaliaid uurima. Maandumiskohaks on põhjapoolkeral asuv kunagine laavaväli nimega Mare Serenitatis, kus teadlased on varem täheldanud magnetilisi ebatavalisusi. Kuul puudub enda magnetväli, kuid mitmed kohalikud kivimid on magnetilised. Teadlased ei tea, kuidas need kivimid kunagi magnetiliseks muutusid.

Beresheet peaks suutma Kuu pinnal tegutseda kuni kaks päeva.

Beresheet starib reedel USAs Canaverali neemest Falcon 9 pardal. Robot pole tegelikult raketi peamine laadung ning selle tegelikuks missiooniks on viia orbiidile Indoneesia ettevõtte Pasifik Satelit Nusantara telekomi satelliidid.

Populaarne

Tagasi üles