Hiigeluuring lükkab ümber noorte ekraani taga veedetud aja ja vaimse tervise halvenemise seosed

Pilt on illustreeriv.

FOTO: Caro / Sorge / Scanpix

17 000 teismelise ekraanide taga veedetud aja ja vaimse heaolu seoseid uurinud teadlased ei tuvastanud nende kahe vahel mingit erilist seost.

Juhtivas psühholoogiaajakirjas Psychological Science avaldatud uuringu tulemus on üllatav, kuna arvuti, televiisori või nutitelefoni ekraani ees veedetud aega peetakse laialdaselt problemaatiliseks. Paljud vanemad üritavad piirata seda, kui kaua nende lapsed arvutis veedavad ning ennekuulmatu pole ka sedastus, et nooruse hukka minemise põhjuseks on just liigne ekraaniaeg.

Oxfordi Ülikooli Internetiuuringute Instituudi teadlased näitasid aga veenvalt, et see ei ole tõsi. Kokku jälgiti enam kui 17 000 briti, iiri ja ameerika noore ekraanide taga veedetud aega ning kogunenud kolme andmekogu põhjal sai suure usaldusväärsusega selgeks, et arvuti- või nutitelefonikasutus, olgu see või vahetult enne magama minemist, vaimset tervist ei mõjuta.

«Psühholoogiateadus võib pakkuda küll võimsaid tööriistu ekraanikasutuse ja teismeliste heaolu vaheliste seoste analüüsimiseks, kuid seni ei ole see suutnud pakkuda avalikkusele kvaliteetseid, läbipaistvaid ja objektiivseid sissevaateid digitaalsete tehnoloogiate pealetulekust tingitud murekohtadesse. Kolme erineva andmekogu analüüsi tulemusena leidsime ekraaniaja teismeliste heaolu vähendava mõju kohta vähe tõendeid ja seda isegi vahetult enne und,» tõdes instituudi direktor ja uuringu kaasautor professor Andrew Przybylski.

Erinevalt varasematest samateemalistest uuringutest kasutati seekordses kolmest riigist (UKst, USAst ja Iirimaalt) kogutud andmeid, lisaks kasutati ekraanide taga veedetud aja hindamiseks täpsemat metoodikat kui vaid uuritavate endi hinnangud. Metoodika osas oli edusamm seegi, et meelevaldsete järelduste vältimiseks uuring eelregistreeriti – teadlased olid oma analüüsimeetodid juba enne andmete kogumist paika seadnud ja vältisid sellega kiusatust hakata andmetest seoste otsimisel liigselt oma isiklikest tähelepanekutest lähtuda. Teisisõnu – välditi juba teadaolevate tulemuste põhjal ühe uuringu raames uute hüpoteeside püstitamist.

Kokku kajastub uuringus 5363 iiri, 709 USA ja 11 884 briti noore andmed.

Uuring ilus teadusajakirjas Psychological Science.

Tagasi üles