Järelvaadatav ⟩ Hambapesutabletid, sõnnikust valmistatud tualettpaber ja muud põnevad ideed võistlustules Negavati finaalis

Jäädvustus 2019. aasta Negavati finaalist

FOTO: Kiur Kaasik

Vaata Postimehe vahendusel otseülekannet Negavati finaalürituselt, kus žürii ja publiku ette astub üheksa finalisti.

Teisipäeval, 2. juunil selgub Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) ressursisäästu ideede konkursi Negavatt VII hooaja parim roheidee. Kuuekümne ühest ideest on sõelale jäänud üheksa meeskonda, kes saavad nüüd žürii, publiku ja toetajate ees näidata, miks just nende idee on väärt elluviimist ja 10 000 euro suurust peaauhinda.

Võistlustulle astuvad:

Akukirurg - elektriautode akude remonditeenus, mis vahetab välja vananenud detailid ning pikendab akude eluiga.

Baik - akupanka laadiv komplekt jalgratturitele. Dünamo muudab väntamisest tuleva mehaanilise energia elektrienergiaks ning pingemuundur tagab ühtlase voolu sisenemise akupanka.

Clevering - korteriühistutele mõeldud pakendikonteinerid, mille kasutamiseks tuleb enda isik tuvastada. Lisaks töötatakse välja konteineritele ultrahelisensor, mis mõõdab prügikasti täituvust.

CompAct - interaktiivne tööriist ettevõtetele, mille abil hoitakse kokku ressurssidelt nagu vesi, elekter, kontoritarbed jms. Antud lahendus aitab töötajatel igapäevaste väikeste mänguliste ülesannete abil oma harjumusi muuta. 

EIMU - kohalikust toorainest valmistatud taimne piim, mis on valmistatud erinevatest eestimaistest viljadest, näiteks hirss, kaer, rukis, kanepiseemned, linaseemned.

Kemihaka - stiilsed ja minimalistlikud selja-, õla- ning käekotid, mis on valminud käsitööna taaskasutatud materjalidest ja puidust. 

Lithium up - liitiumakude taaskasutusse suunamine. Aku elemente analüüsitakse eraldi ja nii saab need taas kasutusele võtta mõnel muul otstarbel. 

Münt - hambapesutabletid, et vähendada hambapastatuubide äraviskamist.

Pabere - sõnnikust valmistatud tualettpaber ja teised pabertooted.

Päeva juhib ajakirjanik Kristo Elias. Võitjad kuulutatakse välja orienteeruvalt kell 17.20. Esimene koht saab 10 000, teine 5000 ja kolmas 3000 eurot oma roheidee elluviimiseks. Eriauhinnad panevad välja Prototron, Ajujaht, Ülemiste City ja teaduspark Tehnopol, samuti kuulutatakse välja KIKi töötajate lemmik. 

Negavati žüriisse kuuluvad KIKi juhataja Andrus Treier, Keskkonnaministeeriumi asekantsler Kristi Klaas, Põhjamaade Ministrite Nõukogu Eesti esinduse kestliku arengu nõunik Madis Tilga, Teaduspargi Tehnopol rohetehnoloogia valdkonnajuht Ragmar Saksing ja veebipoe Slow asutaja Helen Puistaja.

«Üritusel tutvustavad meeskonnad videosilla vahendusel oma ideed ja vastavad žürii uurivatele küsimustele. Samuti näeb ideid tutvustavaid videosid ning külla tulevad ka eelmise aasta esikolmikusse tulnud meeskonnad,» kirjeldab finaalüritust Negavati projektijuht Anni Raie. «Negavatile omaselt on ka tänavused ideed eriilmelised – leidub nii mahukaid insenertehnilisi projekte kui ka keskkonda säästvaid käsitööprojekte,» sõnab Raie, lisades, et kõik algselt ainult paberil olnud ideed on jõudnud vähemalt prototüübi tasandil tõeliseks.

Negavatt on KIKi ja Keskkonnaministeeriumi loodud roheideede konkurss, mis on suunatud 18-30 aastastele noortele, kelle hea idee aitab mõistlikult tegutsedes ressursiefektiivsema ühiskonna poole liikuda.

Tutvu finalistide materjalide ja videotega Negavati kodulehel.

Tagasi üles
Back